TUNUS, EŞCİNSEL EVLİLİĞİN İLK TANINDIĞI ÇOĞUNLUĞU MÜSLÜMAN İLK ÜLKE OLDU

TUNUS, EŞCİNSEL EVLİLİĞİN İLK TANINDIĞI ÇOĞUNLUĞU MÜSLÜMAN İLK ÜLKE OLDU

Tunus merkezli LGBTİ+ örgütü Eşşems‘in resmi Facebook sayfası, geçen cuma ülkede ilk kez bir eşcinsel evliliğin devlet tarafından tanındığını duyurdu. Böylece Tunus, çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede eşcinsel evliliğin tanındığı ilk ülke oldu.

Biri Fransız vatandaşı olan çift, eşcinsel evliliğin yasal olduğu bir ülkede evlendi. Tunus’ta eşcinsellik yasal değil ve eşcinsel ilişkiye girdiği kanıtlananlar 3 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalıyor. Ülkede LGBTİ+’lara karşı her türlü ayrımcılık yasal olduğu gibi, eşcinsel evlilikler de -normal şartlarda- tanınmıyor.

‘Kuzey Afrika için bir ilerleme’

Bununla birlikte yeni gelişme, Eşşems tarafından “Tunuslu lara escort sitesi eşcinseller adına, Tunus ve Kuzey Afrika‘da bir ilerleme” olarak duyuruldu. Facebook kullanıcılarından gelen yorumların bir çoğuysa negatifti, bazıları paylaşımın gerçek olmadığını savunurken bazıları da bunun ahlaki çöküşün göstergesi olduğunu söyledi.

Bu “tanınma”nın kanundaki bir açık ya da bir yanlışlık sonucu olması muhtemel. 2018’de buna benzer şekilde, yine eşcinsel evliliklerin yasal olmadığı Rusya‘da, Danimarka‘da evlenen Eugene Wojciechowski ve Pavel Stotsko evliliklerini resmi olarak Rusya’ya tanıtmayı ve pasaportlarına işletmeyi başarmıştı.


16 Nisan 2022 tarihinde yayınlandı, 85 kez görüntülendi.
DİĞER YAZILAR

OYUNCU GONCA VUSLATERİ’DEN LGBTİ+’YA DESTEK PAYLAŞIMI

Instagram hesabından IDAHOT (Uluslararası Homofobi ve Transfobi Karşıtlığı Günü) vesilesiyle 17 Mayıs’ta eşcinsellerle ilgili bir açıklama yapan Gonca Vuslateri ‘Ayrımcıyım evet’ dedi ve “Eşcinselliğe karşı çıkan insanı sevemiyorum” diye ekledi. Oyuncu Gonca Vuslateri konuyla ilgili o...

2 ay öncedevamını oku »

PUTİN’İN SARAYININ ÜZERİNDE LGBTİ+ BAYRAĞI UÇURDULAR

Rusya’nın Arhangelsk şehrinin eski Belediye Başkanı ve ressam Aleksandır Donskoy, güvenlik güçlerinin tutumunu protesto etmek amacıyla, Kremlin Sarayı’nın üzerinde LGBTİ+ bayrağı uçurdu. Aleksandır Donskoy, Kremlin Sarayı’nın yanı başında bulunan Manejnaya Meydanı’nda gey, lezbiyen ve trans...

2 ay öncedevamını oku »