Justin Fashanu Vakfı eşcinsel olduğunu gizlemek zorunda kalan beş futbolcuya danışmanlık hizmeti verdiğini açıkladı

Justin Fashanu Vakfı eşcinsel olduğunu gizlemek zorunda kalan beş futbolcuya danışmanlık hizmeti verdiğini açıkladı

‘İngiltere’de ikisi Premier League’de olmak üzere beş eşcinsel futbolcuya destek veriyoruz’
Britanya`nın eşcinsel olduğunu açıklayan ilk futbolcusu olan ve eşcinsel olduğunu açıkladıktan bir yıl sonra, 1998`de, henüz 37 yaşındayken intihar eden Justin Fashanu`nun yeğeni Amal Fashanu, Justin Fashanu Vakfı`nın eşcinsel olduğunu gizlemek zorunda kalan beş futbolcuya danışmanlık hizmeti verdiğini açıkladı.

Amal Fashanu, The Justin Fashanu Foundation’ın (Justin Fashanu Vakfı) eşcinsel olduğunu gizlemek zorunda kalan beş futbolcuya danışmanlık hizmeti verdiğini açıkladı.

Vakfı geçen yıl kuran Amal Fashanu, ikisi Premier League’de forma giyen bu beş futbolcunun destek arayışla organizasyona başvurduğunu ifade etti.

Britanya’nın eşcinsel olduğunu açıklayan ilk futbolcusu olan ve ayrıca bonservis bedeli olarak 1 milyon Pound’u aşan ilk siyahi futbolcu olan Nijerya asıllı Justin Fashanu, eşcinsel olduğunu açıkladıktan bir yıl sonra, 1998’de, henüz 37 yaşındayken intihar etmişti.

Justin Fashanu’nun gazeteci yeğeni Amal Fashanu The Sun’a yaptığı açıklamada “Kimse ilk olmak istemiyor. Zihinlerinde bu insanlar kapana kısılmış hissediyor, utanıyorlar. Toplumun kendilerini kabul etmeyeceğini düşünüyorlar bu sebeple hayatlarını gizli yaşamayı tercih ediyorlar. Bu çok üzücü ancak bu isimler öncü olabilirler” diye konuştu.

Amal Fashanu aynı zamanda taraftarların eşcinsel futbolcuları daha önce hiç olmadığı kadar bağrına basmaya hazır olduğu bir dönem içinden geçildiğini de belirtti.

Gelecek yıllarda kendilerini özgürce ifade eden futbolcuların sayısının artacağını söyleyen Amal Fashanu medyanın da konuya daha fazla hoşgörü ile yaklaşacağını ifade ederek “Her 10 erkekten birinin eşcinsel olduğunu düşünürsek futbol dünyasında eşcinsel oyuncu sayısının çok olmadığı argümanı doğru olamaz” dedi.

Fashanu’nun adı tarihe yazıldı…
Kariyerinde Manchester City, Norwich City, Nottingham Forest ve Brighton gibi takımların formasını giyen Justin Fashanu’nun ismi bu yıl Futbol Şöhretler Müzesi’ne eklendi.

Mart 2011`de Liverpool`un İsveçli eski oyuncusu Glenn Hysen`in oğlu Anton Hysen, 2011 yılında İsveç`te Utsiktens BK forması giydiği dönemde gay olduğunu açıklamış ve aktif futbol hayatı devam ederken gay olduğunu açıklayan ikinci futbolcu olmuştu. Temmuz 2018’de ise MLS ekiplerinden Minnesota United’da forma 


29 Mart 2022 tarihinde yayınlandı, 175 kez görüntülendi.
DİĞER YAZILAR

AVRUPA BİRLİĞİ LGBTİ+ HAKLARI İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Avrupa Birliği tarihte ilk kez LGBTİ+ hakları konusunda resmi düzeyde stratejik planlar hazırladığını kamuoyuna duyurdu. KaosGL’den Oya Özgün Hazan’ın aktardığına göre planlar çerçevesinde Avrupa Birliği Komisyonu “AB Suçları” listesi kapsamına nefret suçu ve nefret söylemi başlıklarını da ...

2 ay öncedevamını oku »

FIFA gay hakem Hagen`e desteğini açıkladı

IFA hafta içinde gay olduğunu açıklayan Tom Harald Hagen`e destek verdi. Yapılan açıklamada 42 yaşındaki hakemin itirafı `cesur` olarak nitelendirildi. FIFA DESTEĞİNİ AÇIKLADI Uluslararası Futbol Federasyonu, Hagen`in açıklamasına desteğini gösterdi. FIFA`nın Sosyal Sorumlulu...

2 ay öncedevamını oku »

PUTİN’İN SARAYININ ÜZERİNDE LGBTİ+ BAYRAĞI UÇURDULAR

Rusya’nın Arhangelsk şehrinin eski Belediye Başkanı ve ressam Aleksandır Donskoy, güvenlik güçlerinin tutumunu protesto etmek amacıyla, Kremlin Sarayı’nın üzerinde LGBTİ+ bayrağı uçurdu. Aleksandır Donskoy, Kremlin Sarayı’nın yanı başında bulunan Manejnaya Meydanı’nda gey, lezbiyen ve trans...

2 ay öncedevamını oku »